powrót na blog

Odkrywamy najlepszą pozycję do spania

Robimy to od urodzenia. Ale czy naprawdę wiemy jak spać? Odkrywamy najlepszą pozycję do spania. Specjalnie dla Was. W oparciu o nasze doświadczenia.

Odkrywamy najlepszą pozycję do spania

Sen odgrywa kluczową rolę w naszym codziennym zdrowiu, a jednym z kluczowych elementów jest właściwa pozycja do spania. Wybór odpowiedniej pozycji na materacu może wpłynąć na jakość snu, a co za tym idzie, na ogólne samopoczucie i zdrowie. Jeżeli masz dobrze dobrany materac, a i tak rankiem doskwiera Ci sztywność karku albo ból głowy czy kręgosłupa, może to oznaczać, że śpisz w niewłaściwej pozycji. Dziś przyjrzymy się, jakie pozycje do spania są uznawane za najzdrowsze, a jakich zdecydowanie nie polecają lekarze i fizjoterapeuci.

Pozycja na plecach

Spanie na plecach jest powszechnie uznawane za jedną z najzdrowszych pozycji. Pozwala to na równomierne rozłożenie wagi ciała, co minimalizuje nacisk na różne obszary, takie jak kręgosłup, szyja czy biodra. Dodatkowo, pozycja ta pomaga w utrzymaniu naturalnej krzywizny kręgosłupa. Może być jednak niewskazana dla osób zmagających się z bezdechem sennym czy z problemami z przegrodą nosową i tych, którzy chrapią podczas snu. Ta pozycja może też potęgować problemy z refluksem. Ale z punktu widzenia naszego kręgosłupa jest to najlepsza z pozycji do snu.

Jak spać zdrowo i wygodnie?

Odkrywamy najlepszą pozycję do spania

Pozycja na boku

Spanie na boku jest szczególnie korzystne dla osób z problemami z chrapaniem lub bezdechem sennym. Ta pozycja pomaga w utrzymaniu drożności dróg oddechowych, co przynosi ulgę w przypadku różnych problemów związanych z oddychaniem. Ponadto, spanie na boku może pomóc w redukcji dolegliwości związanych z refluksowym zapaleniem przełyku, bo leżenie na boku minimalizuje nacisk na dolny zwieracz przełyku. Spanie na boku, szczególnie na lewym boku, nie powoduje ucisku na organy wewnętrzne – serce, płuca i żołądek. Jest to pozycja neutralna dla kręgosłupa i nie obciąża nadmiernie odcinka szyjnego, piersiowego i lędźwiowego. Jakie są wady spania na boku? Może czasami powodować nacisk na barki, ramiona czy kolana. Osobom z dolegliwościami układu kostnego zaleca się włożenie poduszki między kolana.

Pozycja na brzuchu

Spanie na brzuchu może być korzystne dla osób z problemami z chrapaniem, jednak jest uważane za niezbyt zdrowe ze względu na potencjalne obciążenie kręgosłupa i szyi. Kręgosłup w tej pozycji układa się nienaturalnie, co może powodować napięcie mięśniowe i pogłębianie się dolegliwości. Twarz dociśnięta do poduszki wygina się zbytnio, co nie wpływa dobrze na odcinek szyjny kręgosłupa i na stawy skroniowo-żuchwowe. Poza tym spanie na brzuchu powoduje ucisk wszystkich organów wewnętrznych, w tym płuc, odpowiedzialnych za wymianę gazową. Rezultat jest taki, że budzimy się niedotlenieni. Dla tych, którzy mimo wszystko preferują tę pozycję, zaleca się umieszczenie pod głową miękkiego podparcia, aby zminimalizować wpływ na kręgosłup. Jednak dla naszego zdrowia właściwa byłaby zmiana nawyków.