powrót na blog

Życie wewnętrzne materaca

Budzicie się czasami z dławiącym uczuciem duszności? Albo z zatkanym nosem, albo, co gorsza, swędzi was całe ciało? Może to być znak, że wasz poczciwy mebel rozwija życie wewnętrzne materaca. Przeczytajcie koniecznie

Życie wewnętrzne materaca. Czas na zmianę

Prym w królestwie materaca wiodą z reguły roztocza – mikroskopijne stworzonka z rzędu pajęczaków, które w mig dostosowują się do środowiska, w którym przyszło im żyć. Roztoczom kurzu domowego bardzo odpowiada mikroklimat waszej sypialni – szczególnie jeśli za najwłaściwszą temperaturę do snu uważacie około 23 stopnie C, a wietrzenie pomieszczenia wydaje wam się przereklamowane. Roztocza was kochają! Cenią sobie wysoko podwyższoną wilgotność i choć nie gardzą dywanami, zasłonami czy nawet pluszakami, to najlepiej czują się w waszym materacu. Szczególnie, że mają tak zapewniony również wikt, żywią się bowiem naskórkiem, którego niemałe ilości gubimy w łóżku. Niestety, na wdzięczność roztoczy liczyć nie można, wręcz przeciwnie. Potrafią kąsać i bardzo często alergizują. Duszności, katar, chrypa, kaszel, świąd czy łzawienie to mogą być objawy uczulenia na dzikich lokatorów.

Podobne warunki życia odpowiadają także grzybom pleśniowym. Wilgoć, brak wentylacji – to wszystko sprzyja ich rozwojowi. Dodatkowo niewłaściwy stelaż, często lity w przypadku łóżeczek niemowlęcych, też motywuje je do rozwoju. Pleśń może powodować grzybicę stóp i płuc, a także chorobę zwaną aspergilozą.

W materacu nieźle się czują też bakterie. Bakterie e-coli, które są nam potrzebne, owszem, ale wyłącznie w jelicie, albo pałeczki okrężnicy, które trafiają do łóżka za pośrednictwem waszych pupili – psów czy kotów.

Wreszcie najmniej sympatyczne, a najtrudniejsze do eksmisji, boleśnie kąsające pluskwy potrafią się zagnieździć w zakamarkach materaca.

Ratunku, co robić!

Oczywiście, są sposoby, żeby się tego całego towarzystwa pozbyć, ale jeśli mamy taką możliwość, szczególnie w przypadku pluskiew, czy nie lepiej pomyśleć o pozbyciu się starego materaca? I o kupnie nowego, wykonanego z nowoczesnych materiałów, które zapobiegną bądź w znacznym stopniu ograniczą wizyty niechcianych gości?

Współczesne materace wykonane są z pianek, które posiadają tysiące mikrokanalików, zapewniających właściwą wentylację. Lateks ma właściwości antybakteryjne a roztocza zdecydowanie nie gustują w jego zapachu, który dla ludzi jest praktycznie niewyczuwalny. Niejednokrotnie pianki nasączone są olejkami eterycznymi o własnościach bakteriobójczych. Podobnie dzianiny, z których wykonane są pokrowce, mają często powłokę antymikrobiotyczną i antybakteryjną, bezwonną i niewypłukującą się. A przede wszystkim – pokrowce są bardzo łatwe do ściągnięcia i wyprania. Spójrzcie na przykład na materac z lateksem HEVEA COMFORT BODY MAX LAGUNA, nie dość że bardzo wygodny, posiadający w pakiecie funkcję masażu, to odpowiadający najwyższym wymaganiom w zakresie higieny. Niełatwo będzie go skolonizować przez niesympatyczne stworzenia. Razem pokonamy najeźdźców. Zadzwońcie do nas albo napiszcie.

Życie wewnętrzne materaca