powrót na blog

Materac piankowy i lateksowy. Różnice

Dzięki stałemu dostępowi do niezliczonych źródeł informacji zwiększa się świadomość ludzi odnośnie własnego zdrowia. Powszechnie wiadomo, że dobrze dobrany umożliwia komfortowy i spokojny sen, dlatego warto postawić na jakość. Wśród sklepowych hitów prym wiodą materac piankowy i lateksowy. Czym się różnią?

Materac piankowy i lateksowy. Jaki wybrać?

Zacznijmy od tego, że wyraz „pianka” nie zawsze oznacza strukturę tego samego typu. Istnieją różne rodzaje pianki: zwykła, wysoko elastyczna oraz termoelastyczna (VISCO) – pierwsza pianka to materiał przestarzały i nietrwały, natomiast dwie ostatnie są tworzywami nowoczesnymi i mocnymi. Wypełnienie lateksowe bywa czasem nazywane „pianką lateksową”, jednak jest to materiał nieco inny (produkowany z mleczka drzew kauczukowych). Poniższe porównanie dotyczy pianki wysoko elastycznej i lateksu.

materac piankowy i lateksowy - różnice

Gęstość odpowiada za odporność na nacisk. Materac wykonany z „bardziej zbitego” lateksu świetnie sprawdzi się u osoby z nadwagą, zaś nawet najlżejszy materac z pianki wysoko elastycznej zda egzamin w łóżeczku małego dziecka.

Cechy antyalergiczne ma zarówno pianka wysokoelastyczna, jak i lateks – w przypadku wypełnienia lateksowego są one jednak wyrażone mocniej. Lateksowy wkład posiada właściwości, które znacząco ograniczają rozwój bakterii, grzybów oraz roztoczy. Pianka zachowuje się podobnie, natomiast w jej przypadku działanie antyalergiczne bazuje raczej na utrzymywaniu dobrej wentylacji.

Jaki materac wybrać do sypialni? Na to pytanie nie ma uniwersalnej odpowiedzi, jednak zrozumienie kluczowych różnic między najbardziej popularnymi materacami powinno pomóc w podjęciu decyzji.