powrót na blog

Dlaczego boli nas kręgosłup?

Kręgosłup stanowi 40-45% długości ciała dorosłego człowieka. Pełni rolę narządu podporowego, narządu ruchu, a jego podstawowym zadaniem jest ochrona rdzenia kręgowego. Jak dbać o swój kręgosłup, żeby służył nam dobrze i bezboleśnie? No i dlaczego boli nas kręgosłup?

Dlaczego boli nas kręgosłup? Przyczyny i profilaktyka

Dolegliwości bólowe kręgosłupa mają rozmaite przyczyny. Są wśród nich urazy mechaniczne, ale na nie mamy ograniczony wpływ, możemy wyłącznie stosować ochronę uprawiając ryzykowne sporty. W miarę możliwości unikajmy dźwigania ciężkich rzeczy i wykonywania gwałtownych ruchów. Kolejną przyczyną może być przeciążenie, wynikające między innymi z wykonywania ciężkiej pracy fizycznej, intensywnego uprawiania sportów albo z siedzącego trybu życia, jednostajnej pozycji przez większą część dnia i znikomej aktywności fizycznej. Kolejnym zespołem bólowym kręgosłupa jest zespół posturalny, dotyczący głównie ludzi młodych i wynikający z błędnego nawyku postawy. Z kolei starsi, powyżej 50 roku życia, mogą cierpieć także na zwyrodnieniowe bóle kręgosłupa.

Dlaczego boli nas kręgosłup? Materac optymalne podparcie dla kręgosłupa

Dlatego o kręgosłup należy zadbać jak najwcześniej. Jako rodzice mamy możliwość zapobiec wielu przyszłym schorzeniom naszych pociech, wpajając im nawyki właściwej postawy. Także zapewniając warunki do zniwelowania napięcia mięśniowego podczas wypoczynku. Jak? Poprzez wyposażenie łóżeczka dziecinnego w odpowiedni materac. Optymalne podparcie dla kręgosłupa zapewnia wkład piankowy w materacu HEVEA BIO BAMBOO BABY, dostępnym także w rozmiarach dedykowanym dzieciom starszym i nastolatkom.

Kręgosłup mamy na całe życie

Jeśli ból kręgosłupa jest bardzo bolesny oraz niezbędne jest stałe przyjmowanie tabletek, umożliwiających normalne, codzienne funkcjonowanie, należy koniecznie udać się do lekarza specjalisty. To on wybierze właściwą terapię. Często jednak dolegliwości bólowe pojawiają się w sytuacjach nie związanych ze zdrowiem, aczkolwiek zlekceważenie sygnałów ostrzegawczych wysyłanych przez organizm, może mieć poważne konsekwencje w przyszłości. Zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.

Nie wszyscy wiedzą, że materac to kluczowa kwestia jeśli chodzi o komfort snu. Źle dobrany przyczynia się do licznych dysfunkcji organizmu. Materac do sypialni powinien mieć odpowiedni stopień twardości, wielkość i być podporą dla całego ciała. Przykładem może być materac piankowy lub lateksowy firmy Hevea. Obydwa rodzaje wykonane są z wysokiej jakości materiałów, co poświadczają liczne atesty. Znakomicie dopasowują się do sylwetki. Absorbują i pochłaniają ciepło ciała, niwelują bóle mięśniowe i bóle kręgosłupa oraz zapewniają zdrowy i wygodny sen.