powrót na blog

Wygodne łóżka

Wygodne łóżka to zdanie, które wypowiadamy często. Kiedy chodzimy po sklepach meblowych, kiedy wynajmujemy pokój w hotelu, kiedy meblujemy swoją sypialnię. Nasze wygodne łóżko składa się z kilku elementów. O tym pomówimy poniżej.

Wygodne łóżka. Co się za tym kryje?

Wygodne łóżka

Dopasowany materac to najważniejszy element wygodnego łóżka. Dobrze dobrany stelaż to kolejny warunek do spełnienia. Tylko wtedy możemy mówić o wygodnym łóżku.

Te elementy omawialiśmy już we wcześniejszych wpisach. Dzisiaj skoncetrujemy się na ramie łóżka.

Podstawą są wymiary. Szerokość na jednej osoby to 80 lub 90 cm, czasami wybieramy do swojej 100 i 120. W tym wypadku wybór materaców będzie nieco ograniczony. Dla dwóch osób potrzebujemy rozmiary 140 lub 160 cm, a dla pełnego komfortu 180 cm. Szerokosć 200 cm wybierana jest niezbyt często. Takie materace są ciężkie i nieporęczne w transporcie i wnoszeniu do mieszkania. W wielu odpowiadających nam modelach nie bedzie rozmiaru o szerokości 200 cm.

Wybierając długość łóżka pamiętajmy aby było ono około 20 cm dłuższe od naszego wzrostu. Osoby do 180 cm nie mają zwykle problemów, bo standardowe łóżko ma długość 200 cm. Wyższeym osobom sugerujemy poszukać producenta oerującego wymiary 210 lub 220 cm.

Nie tylko szerokość i długość łóżka mają znaczenie. Wysokość mebla również jest bardzo ważna, chociaż często pomija się ten fakt. Łóżka dla młodszych dzieci, ze względów bezpieczeństwa, powinny być niższe niż te przeznaczone dla dzieci starszych i nastolatków. Dorośli zazwyczaj preferują łóżka wysokie – z takiego mebla po prostu łatwiej się wstaje.

Wygodne łóżko to nie kwestia przypadku, lecz świadomego wyboru. Wzięcie pod uwagę czynników przedstawionych powyżej umożliwi wyselekcjonowanie modelu najbardziej dopasowanego do naszych potrzeb. Czas poświęcony na przemyślenia z pewnością zwróci się w postaci spokojnego snu na nowym, wygodnym łóżku.