powrót na blog

Kiedy zmienić materac na większy

Kiedy zmienić materac na większy. Nasze dziecko rośnie. Nie czekaj.

Kiedy zmienić materac na większy – dzieci tak szybko rosną. Jaki materac dla dziecka wybrać? Kiedy powinno się wymienić materac dla dziecka na większy? Kiedy materac dziecięcy staje się zbyt mały? Jaki jest optymalny rozmiar materaca dla dziecka? Dużo pytań. Poszukajcie odpowiedzi poniżej.

Kiedy zmienić materac na większy. Nasze dziecko rośnie

Gdy w naszym domu ma się pojawić mały człowiek, urządzamy mu przestrzeń życiową. W zależności od sytuacji, albo przygotowujemy osobny pokój, albo zmieniamy aranżację naszej sypialni, żeby maluszka mieć blisko siebie. Jeżeli mamy więcej dzieci, raczej nie wkładamy łóżeczka dla noworodka do pokoju zajmowanego przez dziecko starsze, żeby przynajmniej jeden członek rodziny miał szansę wyspać się w nocy. Zorganizowanie domu na powitanie maleństwa to wyzwanie logistyczne i musimy wziąć pod uwagę wszystkie konsekwencje. Idealnie jest, kiedy każde z dzieci ma swój pokój, ale nie zawsze ideały są możliwe. Jeżeli zdecydujemy się na dokwaterowanie noworodka do naszej sypialni, szukamy łóżeczka, które się w niej zmieści, nie powodując problemów w poruszaniu się. Często jest to łóżeczko małe, bo i sypialnia rozmiarem nie powala. Po jakim czasie powinniśmy zmienić je na większe?

Spośród standardowych łóżeczek dostępnych w sklepach rozmiar 120×60 jest najmniejszy. Teoretycznie taki rozmiar pozwala na wygodny sen dziecka do trzeciego roku życia. Teoretycznie – bowiem wszystko zależy od tempa wzrostu dziecka. Dzieci nie rozwijają się identycznie. Zatem pytanie…

To po co ta afera z wymianą łóżka?

Przeciętny trzylatek mierzy od 90 do 102 cm, a taki wzrost zostawia nam już niewielki margines i ogranicza naturalną ruchliwość malucha. Podczas snu dziecko może uderzyć boleśnie główką o wezgłowie. Dziecko nie ma swobody i przyjmuje we śnie pozycję nienaturalną, co może skutkować nieodpowiednim rozwojem kręgosłupa i wadami postawy. Materac dla takiego malca przynajmniej na początku powinien być dość twardy, jak na przykład HEVEA KRZYŚ. Strona kokosowa tego materaca zalecana jest przez pediatrów w pierwszych miesiącach życia dziecka.

Rekomendujemy więc wymianę łóżeczka na większe już wtedy, kiedy nasza pociecha kończy 2 lata. Wówczas może też zamieszkać w pokoju z rodzeństwem, ponieważ dwuletni człowiek z reguły przesypia całą noc. Oczywiście, w ślad za wymianą łóżeczka idzie też wymiana materaca. Materac dla dziecka starszego różni się od materaca dla niemowlaczka, może być bardziej miękki z obu stron, może przeciwdziałać powstawaniu potówek dzięki zastosowaniu lateksu ocean blue, jak HEVEA BABY MAX. Na takim materacu dziecko może swobodnie spać do czasu kolejnej zmiany, a jest nią z reguły czas pójścia do szkoły. Kolejna zmiana aranżacji pokoju dziecięcego pod kątem ucznia i wymiana łóżeczka przedszkolaka na łóżko czy tapczanik młodzieżowy.

Łóżko dla dziecka - kiedy zmienić materac na większy

Łóżko jest swoistym mikroświatem młodego człowieka. Powinno służyć wyłącznie do spania. Rzeczywistość pokazuje, że tak naprawdę służy do wszystkiego – do zabawy, czytania, przyjmowania gości i nawet do jedzenia. Materac musi temu sprostać, a takim wielozadaniowym materacem jest bez wątpienia HEVEA JUNIOR MAX. Jego trzystrefowa budowa pozwala na dostosowanie się do kształtu ciała, czyniąc wypoczynek wygodniejszym. Kręgosłup dziecka spoczywa wyprostowany i regeneruje się podczas snu, co przeciwdziała powstawaniu wad postawy. Lateks jest materiałem najbardziej higienicznym i najtrwalszym, spośród wszystkich używanych do produkcji materacy. Dzięki prostym do zdejmowania pokrowcom, wykonanym z wysokiej jakości dzianin o działaniu antybakteryjnym i antyalergicznym, które możemy bez problemów wyprać, materac będzie służył długo i dobrze. A kiedy z nastolatka zrobi się całkiem dorosły człowiek, wtedy polecamy jeden z naszych materacy dla dorosłych, na przykład HEVEA COMFORT.