powrót na blog

Jak śpią Polacy

Co mówią badania naukowe o naszym śnie? Jak śpią Polacy ? Czy na pewno śpią wystarczająco długo? Czy nasz sen jest efektywny, czy przynosi wypoczynek i regenerację? Jakie błędy popełniają Polacy, które mają wpływ na jakość naszego snu?

Jak śpią Polacy. Nasz sen narodowy

Według badań, przeprowadzonych przez TNS Polska, śpimy krócej niż 10 lat temu, ale mieścimy się w zalecanej przez ekspertów normie 7-8 godzin na dobę. Mimo to aż 2/3 Polaków cierpi na różnego rodzaju zaburzenia snu, a połowa z nas odczuwa senność i znużenie w ciągu dnia. Problemem zatem nie jest długość snu, ale jego jakość.

Skąd się biorą problemy z jakością snu? Dlaczego mamy problemy z zaśnięciem, budzimy się w nocy, dręczą nas koszmary senne, dlaczego wstajemy rano zmęczeni i niewyspani? W dużej mierze odpowiedzialny za taki stan rzeczy jest towarzyszący nam stres i niepokój o przyszłość. Bardzo trudno jest, położywszy się do łóżka, wyłączyć myślenie o codzienności. Wręcz przeciwnie, często właśnie wtedy kłębią nam się w głowie najczarniejsze scenariusze, złe myśli, do głosu dochodzi niepokój o rodzinę, o pracę, a to wszystko nie ułatwia nam zasypiania. Często odpowiedzialne za nasz niespokojny sen są problemy ze zdrowiem – tak odpowiedziało 40% ankietowanych.

Kolejną przyczyną słabej jakości naszego snu są niekomfortowe warunki spania – brak osobnej sypialni, niewygodny materac, duszne, przegrzane pomieszczenie czy hałasy dobiegające zza ściany. Na problemy lokalowe czy uciążliwych sąsiadów nie mamy recepty, natomiast chętnie Wam pomożemy w tym, aby Wasze łóżko uczynić wygodnym. I niekoniecznie musi się to wiązać z wymiana materaca. Czasami wystarczy topper, czyli nakładka na materac, żeby znacząco podnieść komfort spania.

Jak śpią Polacy. Odczuwalne skutki braku snu

Jak śpią Polacy. Najczęstsze błędy

Jakie są najczęstsze błędy popełniane przez Polaków, utrudniające im regenerację podczas snu? Generalnie – nieprzestrzeganie zasad higieny snu. Ponad 70% Polaków przyznaje się do zasypiania przy włączonym telewizorze, ponad 1/4 przed snem korzysta z telefonu lub tabletu. Ma to bardzo niekorzystny wpływ na sen, bowiem niebieskie światło emitowane przez te urządzenia wywołują w mózgu reakcje zakłócające rytm okołodobowy. Innym grzechem jest brak aktywności fizycznej w ciągu dnia i jedzenie czy picie przed snem.

Zachęcamy Was do dbałości o swój sen. Będziecie wypoczęci, zdrowsi, szczęśliwsi i mądrzejsi. I dodam w tajemnicy, że Wasz zdrowy sen jest nam wszystkim bardzo potrzebny.