Wymiana materaca na nowy. Fakty i mity.

Wymiana materaca. Prosta sprawa? Nie zupełnie. Trzeba wiedzieć kiedy ale i wiedzieć na jaki produkt wymienić nasz obecny materac.

KIEDY I DLACZEGO WYMIENIĆ MATERAC NA NOWY?

Materace, które obecnie dostępne są w sklepach sprawdzonych producentów to podkłady wysokiej klasy. Należy jednak pamiętać, że żaden przedmiot nie jest wieczny – także materac. Codzienna, wielogodzinna eksploatacja nieuchronnie prowadzi do zużywania się podkładu. Kiedy zatem zmienić materac na nowy?

Z czym „mierzy się” materac?

Podczas snu w organizmie człowieka zachodzi wiele naturalnych procesów – pocimy się, tracimy złuszczony naskórek czy włosy. Wszelkie zanieczyszczenia (także kurz, który z łatwością osadza się na każdej powierzchni) częściowo wnikają w głąb materaca, obniżając jego ogólną czystość – w takim środowisku łatwo o rozwój bakterii. Oprócz tego, nasze ciało wywiera na materac określony nacisk, co po pewnym czasie przyczynia się do powstania trwałych odkształceń.

Wymiana materacaNiepokojące oznaki…

Jeśli budzimy się zmęczeni, z bólem kręgosłupa – może to oznaczać, że nasz materac utracił swoje pierwotne właściwości (zniekształcił się, stał się nierówny). Warto dokładnie przyjrzeć się podkładowi. W zużytym materacu wyczujemy np. duże grudki lub nierówne, zdeformowane sprężyny. Wzmożone kichanie lub katar podczas przebywania w łóżku sugerują reakcję alergiczną na roztocza, których z biegiem lat przybywa we wnętrzu materaca. Mocne poplamienie powierzchni podkładu także powinno zaniepokoić.

Kiedy wymienić podkład?

Mówiąc bardzo ogólnie – materac należy wymienić na nowy najpóźniej po 7-10 latach użytkowania. Jeżeli jednak dostrzeżemy któreś z wymienionych wyżej alarmujących sygnałów, warto rozważyć wcześniejszą zmianę podkładu. Może się także zdarzyć tak, że właściwości posiadanego materaca przestaną nam odpowiadać, bo np. zachorujemy na schorzenie kręgosłupa lub stawów. Inną przesłanką do zmiany jest posiadanie starego materaca z cienkiej pianki – taki podkład nie stanowi wsparcia dla sylwetki!

Jak dbać o materac?

Żywotność podkładu można nieco wydłużyć dzięki właściwiej eksploatacji oraz czyszczeniu – choć nawet zadbany materac trzeba kiedyś wymienić. Częsta zmiana prześcieradeł, pranie pokrowca czy wietrzenie materaca (od czasu do czasu) to zwyczaje, które pomagają utrzymać higienę i zapobiegają rozmnażaniu się roztoczy i bakterii. Warto także zainwestować w porządny ochraniacz na podkład. Po materacu absolutnie nie wolno skakać, co często robią dzieci! Dobry materac z pewnością posłuży nam przez długie lata, jednak nie dziesięciolecia! Wymiana materaca, zużytego lub zniszczonego podkładu na nowy to mądre postanowienie, ponieważ dzięki temu poprawi się jakość i komfort naszego snu, a w konsekwencji – polepszy się nasze zdrowie.