Rozmiary materaca – przegląd popularnych rozmiarów

Rozmiary materaca to jego najważniejsza cecha fizyczna. Wśród materaców wyróżnić możemy trzy podstawowe grupy: przeznaczone dla małego dziecka, jednej osoby lub dwóch osób. Na rynku dostępne są przeróżne materace. Dlatego też warto zapoznać się z dostępnymi rozmiarami i dowiedzieć się, jakie mamy opcje i która będzie dla nas najbardziej odpowiednia. Kluczowe informacje, którymi powinniśmy dysponować, to oczywiście wiek, wzrost (oraz masa ciała), a także liczba przewidzianych użytkowników danego materaca.

Rozmiary materaca. Jak dobrać właściwy rozmiar?

Dokładne przeanalizowanie tych wiadomości pozwoli wstępnie wytypować kilka rozmiarów. Następnie – pomysły te należy skonfrontować z wymogami i oczekiwaniami konkretnej osoby (np. małe dziecko, które podczas snu jest niespokojne i wierci się – zazwyczaj potrzebuje sporo przestrzeni). Nie możemy też zapomnieć o tym, że na ramę łóżka z materacem przeznaczamy pewną ilość miejsca w sypialni, co czasem ogranicza nas w kwestii wyboru.  Prosta zasada mówi, że materac powinien by o około 10 cm dłuższy od liczby wskazującej nasz wzrost.  Co nie oznacza, że osoby o wzroście 170 cm mają szukać materaca 180 cm długości. Standardem jest 200 cm.  Warto jednak o tym pamiętać jeśli mamy ponad 195 cm wzrostu. Na rynku są dostępne łóżka i materace o długości 210 i 220 m.

Dla kogo ten materac?

Materac dla małego dzieckaStandardowy rozmiar materaca dla noworodka lub niemowlaka to 120 x 60 cm. Taka powierzchnia z powodzeniem wystarczy malutkiemu dziecku. Jeśli chodzi o przedszkolaka – dla niego najlepiej nadaje się materac o wymiarach 140 x 70 cm. Czyli nieznacznie większy. Przy łóżeczku, które zapewnia możliwość późniejszej wymiany jednego boku (szczebelków) na barierkę ochronną. Ten rozmiar posłuży przez dłuższy czas, już od pierwszych miesięcy życia pociechy.

Materac dla jednej osoby. Najczęściej wybierane rozmiary materaców dla starszych dzieci to 160 x 80 cm lub 180 x 80 cm. Długość materaca powinno się dostosować przede wszystkim do wzrostu dziecka. Mając tutaj na uwadze, że młody człowiek rośnie w szybkim tempie, warto zadbać o właściwy „zapas”. Materace o wymiarach 180 x 80 cm oraz 200 x 90 cm dobrze sprawdzą się dla nastolatków i dorosłych – tutaj również istotną rolę gra wzrost (oraz osobiste upodobania i ilość miejsca). W kolejnych latach 2017 i 2018 najpopularniejszymi rozmiarami dla materaca do sypialni dla jednej osoby były: 90/200 i 180/80.

Materac dla dwóch osób. Najlepszy rozmiar materacaNajpopularniejsze rozmiary materaców do podwójnego łóżka to 140 x 200 cm. Ten rozmiar zda egzamin także jako bardzo obszerny materac dla jednej osoby. Inne popularne rozmiary to 160 x 200 cm i 180 cm x 200 cm. Ile przestrzeni potrzebuje każda z osób? Jak duża jest nasza sypialnia i w jaki sposób umiejscowimy tam łóżko z materacem? Na te pytania należy sobie odpowiedzieć przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnego rozmiaru. Wygodny i ergonomiczny materac to nie tylko właściwe wypełnienie i wytrzymałe materiały, ale także dobrze dobrany rozmiar, ściśle odpowiadający naszym potrzebom.