Materace dla dzieci. Fakty i mity

Materace dla dzieci to temat rzeka. Kupno materaca jest z punktu widzenia dziecka ważniejsze niż łóżeczka. Jest bardzo dobrze, jeśli takżę z punktu wodzenia rodziców – będzie tak samo ważne.  Jaki materac dla dziecka? To pytanie widać na wszystkich forach parentingowych. Łóżeczko można kupić lub otrzymać po kimś lub też sięgnąć po mebel od starszego dziecka. Z materacem tego robić nie należy!

Materace dla dzieci. Fakty, mity.

Nasz niemowlak spędza w łóżeczku kilkanaście godzin na dobę, musi mieć komfort i bezpieczeństwo. On naprawdę intensywnie będzie korzystał z tego produktu. Po dwóch, trzech latach leżenia, skakania i zabaw materac nadaje się już tylko do utylizacji. Nie jest bezpieczny dla kolejnego malucha. Traci funkcje bezpiecznego podparcia i antyalergiczne.

Warto kupić materac lepszej jakości, nie kupujcie tanich, piankowych materacyków. To ważna sprawa, przygotujcie się na jeden z większych wydatków związanych z wyprawką. Cały czas istnieją, także w mediach i na forach dwa mity dotyczące materacy dla dzieci – “materac ma być twardy”, po drugie: “materace lateksowe są złe”. Materac powinien być raczej średni jeśli chodzi o twardość – ale można spróbować zakupu materaca dwustronnego np. kokosowo-lateksowego gdzie obie strony są odpowiednie, przy czym jedna nieco twardsza, druga nieco bardziej miękka (dla dziecka po 7-9 miesiącach). Dziecko po jakimś czasie na pewno będzie miało swoje preferencje. Jeśli chodzi o lateks to jest on bardzo polecany w przypadku alergików ale w zasadzie każdy maluch może z takiego produktu korzystać. Uwaga – to jeden z droższych materaców.

Materac musi być elastyczny, sprężysty i dostosowany do ciężaru ciała dziecka. Zapamiętajcie, że to co wam wydaje się miękkie, dla dziecka będzie twarde. A materac jak najbardziej powinien współpracować z użytkownikiem i oferować podparcie w odpowiednich miejscach. Tym bardziej że maluchy śpią bez żądnych dodatkowych poduszek. Nie sugerujcie się więc zupełnie tym – jaki ten materac wydaje się Wam. Sprzedawcy z reguły mogą polecić dobry, optymalny produkt.

Materace dla dzieci. Dostępna oferta.

Na rynku dostępne są materace z różnych wkładów, różnej twardości i w całkiem dużym przedziale cenowym. Materace z pianki PUR poliuretanowej – ich chyba jedyną zaletą jest bardzo niska cena. Są dostępne nawet poniżej 40 pln. Materace te jednak są dosyć podatne są na odkształcenia (pow.10% całkowitej wysokości materaca), często robią się w nich dołki, zużyjecie ich raczej kilka w czasie okresu łóżeczkowego.

Wyżej, jeśli chodzi o cenę znajdują się materace kokosowe i z łuski gryki – uważane są za lepsze niż te z samej pianki PUR.  Materace są raczej lekkie, naturalne, a przy tym antybakteryjne. Nie są za bardzo elastyczne, pochłaniają wilgoć i pot. Niestety nie oddają ich zbyt szybko do otoczenia. Materace z gryki zwykle nie mają zdejmowanego do prania pokrowca. To spora wada.  Gryka nie jest zalecana dla dzieci poniżej 6 miesiąca życia. Przez pierwsze pół roku dziecko powinno spać na stronie piankowej lub kokosowej.  Półka cenowa od 50 do 80 pln. 

Materace piankowe, wysokoelastyczne. Znajdują się piętro wyżej jeśli chodzi o cenę. W takiej konstrukcji pianka jest wykonana w innej technologii – spieniana na zimno. Jest to nadal pianka poliuretanowa. Jest bardziej elastyczna i trwalsza. lepiej oddaje wilgoć do otoczenia. Szybciej i bardzie efektywne schnie. Materace te są wytrzymałe i odporne na odkształcenia. Kosztują od 100 do 200 zł, jeśli jednak zdecydujemy się np. na materac wysokoelastyczny z dodatkiem lateksu to cena wzrośnie o ok. 250 zł. Materac ma wówczas dwie strony użytkowe. Wytrzyma bez problemu nawet 3-4 lata.

Świetną propozycję są z kolei materace lateksowe. Ich cena zaczyna się w okolicach 230-280 zł. Są one trwałe, elastyczne, dwustronne i dopasowują się do ciała malucha. Materace te posiadają właściwości antygrzybicze, antybakteryjne, a dodatkowo są “oddychające”, dzięki kanalikom pionowo rozmieszonych na całej powierzchni przepuszczają powietrze. Często można je prać odkurzaczem parowym, lub wilgotną gąbką z delikatnym detergentem. To wszystko zdecydowanie podwyższa komfort użytkowania. Pamiętajcie też o zakupie dobrego ochraniacza na materac! Im droższy materac i dłużej ma posłużyć, tym też większą wagę do ochraniacza warto przykładać.