Materacyk dla dziecka. Zainwestuj i zadbaj

Wyprawka do pokoiku dla malucha to inwestycja na przynajmniej 2 lata. Materacyk dla dziecka to inwestycja także w jego zdrowie i przyszłość.

Jak dbać o materacyk dla dziecka?

W grudniowym numerze czasopisma eksperckiego M jak Mama redakcja poświęciła sporo miejsca temu zagadnieniu. Nie jest odkryciem, że niemowlęta spędzają w łóżeczku dużą część doby – zwłaszcza w pierwszym roku życia. Dlatego też stan wszystkich elementów łóżeczka, a zwłaszcza materacyka jest niezwykle ważny dla zdrowia malucha. O materac, tak jak o każdy przedmiot codziennego użytku musimy odpowiednio dbać. Warto pamiętać o regularnym wykonywaniu kilku czynności.

 

Wietrzenie – zdejmujemy pościel, kocyki, prześcieradło i wystawiamy materacyk na balkon lub przed otwarte okno. Przy regularnym wietrzeniu wystarczy nawet kilkanaście minut. Odkurzanie – raz w miesiącu wyjmujemy wszystkie tekstylia z łóżeczka i odkurzamy z powierzchni materaca włosy, resztki naskórka, nitki itp. Regularnie wykonując tę czynność nie pozwalamy na rozkładanie się tych resztek w ciepłym i wilgotnym środowisku materacyka. Obracanie na drugą stronę – jeśli materac ma dwie strony użytkowe – co kilka miesięcy powinno się zmieniać strony góra/dół w innym wypadku tylko lewa/prawa. Wówczas wkład materaca z żadnej strony nie odkształci się nadmiernie. Wywabianie zapachu – jeśli jednak nastąpi wewnątrz materaca jakaś reakcja, która spowoduje nieprzyjemny zapach (rozkład resztki pokarmu, płynów fizjologicznych, olejków, wilgoci) warto zastosować stary sposób. Sposób polecany przez gospodynie domowe. Mieszanka sody oczyszczonej z kilkoma kroplami olejku herbacianym. Rozsypujemy ją na powierzchni materaca a po kilkudziesięciu minutach suchy proszek usuwamy np. odkurzaczem. Proste i skuteczne, także w przypadku innych mebli tapicerowanych.