Jaki będzie odpowiedni materac dla niemowlaka?

Każdy rodzic powinien mieć świadomość, że odpowiedni materac do łóżeczka zapewni dziecku bezpieczny i zdrowy sen. Trzeba zwrócić uwagę na kilka ważnych parametrów przy podejmowaniu ostatecznej decyzji o zakupie.

Bezpieczny materac dla niemowlaka

Dla niemowlaka można kupić jedynie materace z odpowiednimi atestami oraz certyfikatami. Są one potwierdzeniem tego, że produkt powstał z tworzyw i komponentów bezpiecznych dla dziecka. Atesty potwierdzają także to, czy materac – zanim został dopuszczony do sprzedaży – przeszedł potrzebne testy. Konstrukcja materaca dla dziecka powinna być na tyle stabilna, aby zapewniała maluchowi bezpieczny i zdrowy sen. Wypełnienie oraz jego pokrowiec nie powinny w żadnym stopniu zagrażać dziecku.

 

Twardy czy miękki materac dla niemowlaka?

materace_dla_niemowlaka

Trzeba pamiętać, że kręgosłup niemowlaka musi być podparty na całej długości ciała. Dlatego jako pierwszy warto kupić materac średniotwardy, bezstrefowy. Na takim materacu nie pojawią się żadne odkształcenia w miejscu główki, pupy czy kręgosłupa. To, czy materac będzie miał odpowiednią twardość, w dużej mierze zależy od jego gęstości. Nawet bardzo cienki materac może być twardy, jeżeli powstał z odpowiednio zagęszczonych tworzyw. Dobrym pomysłem jest także nabycie materaca o dwóch twardościach. Z jednej strony jest on przystosowany do potrzeb noworodków, a z drugiej do starszych dzieci. Dzięki temu będzie to inwestycja na długie lata.

 

Wkłady w materacach dla niemowląt

Od tego, jaki wkład posiada materac zależą jego właściwości. Można zdecydować się na materace piankowe, lateksowe, ze sprężynami czy posiadające wkład kokosowy. Jeżeli materac ma atest jest bezpieczny dla niemowlaka. To, na który ostatecznie się zdecydujesz zależy już od Twoich preferencji i przekonań. Jedynym, co możemy poradzić to, aby nie decydować się na miękkie materace wypełnione pianką. Nie są one na tyle sztywne i twarde, aby były w stanie podeprzeć w równomierny sposób całe ciało dziecka. Najlepszym wyborem będzie materac z wkładem lateksowym, który równomiernie podpiera cały kręgosłup.