Jak wyprać pokrowiec naszego materaca ?

Czy podczas zakupu materaca do łóżka lub łóżeczka zastanawiacie się jak prać lub czyścić pokrowiec ?

Zwykle nie. Co prawda znacznie częście stawiają sobie to pytanie rodzice kupujący wyprawkę i materacyk dla noworodka. Sposób czyszczenia pokrowca z materaca to dla nich bardzo ważna informacja, ponieważ warunkuje antyalergiczny charakter produktu.

Pokrowce, podobnie jak narzuty czy kapy zwykle można bezpiecznie prać w letnie kąpieli wodnej z dodatkiem np. zapahowego płynu do płukania lub czyścić chemicznie. Dla uzyskania pewności należy jednak zapoznać się z dołączonymi do tkaniny lub dzianiny zaleceniami producenta. Jeśli takich nie posiadamy, na pewno uzyskamy informacje bezpośrednio od Sprzedawcy. Najczęściej też na stronie internetowej Producenta opisane są zalecane sposoby konserwacji.

Pokrowce, które są zdejnowalne (czyli mają taśmę uwakową) najczęściejnie można czyścić chemicznie, czyścić przy pomocy pary wodnej lub wilgotną gąbką. Nie należy ich długotrwale suszyć na słońcu a już napewno suszyć mechanicznie. Podczas suszenia i prania należy zwracać szczególnie uwagę na owatę, którą jest pikowany pokrowiec. Jest ona delatniejsza od materiał, z którego wykonano pokrowiec i łątwo ulega uszkodzemiom mechanicznym.

Nie należy zdejmować czy wręćz zrywać do prania pokrowców, które nie posiadają taśmy suwakowej, nap czy guzików. Producent nie przygotował ich jako wymiennych, czy też nadajacych się do prania. W ten sposób zniszcymy sobie materac bezpowrotnie.

Każy materac, niezależnie od modelu i rozmiaru powinien być regularnie wietrzony na świeżym powietrzu (otwarte okno, balkon, taras itp.). Ewentualne silne zabrudzenia należy czyścić wodą i wilgotną ściereczką. Jest to jednak tylko powierzchowna konserwacja. Dla zachowania antyalergicznego środowiska należy upenić się przed zakupem, że wkąłd materaca możemy w całości odsłonić i wyczyścić np. parą wodną – odkurzaczem piorącym lub wilgotną gąbką.

Pokrowce materaców dla noworodków powinny być zdejmowane a ich konserwacja winna dopuszczać pranie ręczne lub w delikatnych programach automatycznych w temp. nawet do 60C.

Pamiętajmy jednak, że pokrowiec materaca to nie bluzka czy skarpetki, które są wykonane z przemysłowej bawełny, są stosunkowo lekkie, szybko wysychają i bez zmian z wyglądzie i rozmiarze można je prać nawet po kilka razy w tygodniu. Dzianiny pokrowców zmienią swój wygląd zewnętrzny już po 2-3 praniach – zwłaszcza w pralce. Niektóre włókna mogą się uszkodzić a powierzchnia zewnętrzna stracić jednolity delikatny chwyt. Pokrowce materaców sypialnianych czyścimy i pierzemy tylko 1-2 razy w roku – znacznie częściej, bo nawet co 4-5 tygodni powinniśmy prać pokrowce materacó dziecięcych. Mają one częsty kontakt z płynami – mleko, pot, mocz, oliwki pielęgnacyjne i wymagają częstego czyszcznia a wmiarę możoiwoąśści nawet wymiany na nowy pokrowiec. Producenci zwykle dają możliwość dokupienia pokrowca do konkretnego modelu.