Materac i monitor oddechu. Zestaw dla zdrowego i bezpiecznego snu.

  Dziecięce łóżeczko to niezwykłe miejsce. To świat maleńki, kruchy a jednocześnie najważniejszy dla każdego Rodzica. Cały świat w jednym miejscu! Nic dziwnego, że tak wielką wagę przywiązujemy do wyposażenia łóżeczka jeszcze zanim trafi tam nasze maleństwo. To zaledwie kilka elementów. Musza to być przedmioty wyjątkowe, przemyślane, zaprojektowane i wykonane tak aby spełniać najbardziej rygorystyczne kryteria. Muszą gwarantować ZDROWIE i BEZPIECZEŃSTWO – dziecku i jego rodzicom. Materac, pościel i trochę niezbędnej elektroniki od wielu lat wspomagającej profilaktykę zaburzeń oddechu.
Ten zestaw tworzy środowisko dla ZDROWEGO i BEZPIECZNEGO snu. Dlatego tak wiele zależy od poszczególnych elementów. Pościel w łóżeczku niemowlęcym ma tyle samo zwolenników co przeciwników, jeśli już jest to winna być ograniczona do minimum – prześcieradło, niewielka kołderka. Wszystko z antyalergicznych tkanin, najlepiej na bazie bawełny, koniecznie z atestami takimi jak Bezpieczny dla Dziecka czy chociażby Eko-Tex. Alternatywnie śpiworek. Kolejne elementy to materac i właściwie dobrany monitor oddechu. Materac to temat rzeka, pełen mitów, obiegowych i wykluczających się opinii. Skupmy się na najważniejszym:
– materac winien być antyalergiczny czyli z atestowanych materiałów (zarówno pokrowiec jak i wkład)

– jak najszybciej osiągać i utrzymywać zadaną temperaturę otoczenia (19-20 C) czyli maksymalnie przewiewny wkład i „oddychający” pokrowiec, co ważne, nie należy jednak wybierać pianki tzw. termoelastycznej,

– winien mieć przynajmniej jedną powierzchnię wyraźnie twardszą ale elastyczną (wspomaga właściwe ukrwienie i oddychanie a jednocześnie chroni przed plagiocefalią).

Pozostaje monitor oddechu, rzecz niezwykle ważna w profilaktyce SIDS,
zapewnienie bezpieczeństwa czynnego naszemu maleństwu. Dostępnych jest sporo produktów i wiele z nich spełnia normy a także oczekiwania Rodziców. Warto jednak skupić się na dwóch elementach: funkcjonalności i współpracy z pozostałymi elementami wyposażenia łóżeczka. Na rynku dostępnych jest są wiele monitorów oddechu  pod materac. Można przyjąć, że najbezpieczniejszym dla dziecka rozwiązaniem są monitory pod materac przez przewodów zasilających a  płytki monitorujące całkowicie można schować pod materac – z dala od dziecka.  Co warto podkreślić – dziecko nie ma bezpośredniego kontaktu z czujnikami, płytkami czy sensorami czyli całą elektroniką i śpi normalnie na materacu.
Czujniki monitora oddechu odczytują delikatne drgania klatki piersiowej
dziecka jako oddech jednak ich brak już po 15 sekundach jest zaznaczony
tykaniem wewnętrznego zegara w głośniku monitora, w niektórych modelach także lekkim wibrowaniem stymulującym przywrócenie oddechu a po kolejnych 5 sekundach głośnym alarmem sygnalizującym zagrożenie życia i zdrowia.
Wróćmy teraz do materaca. Delikatne ruchy tzw. powolnego wstawania pianki termoelastycznej lub też falowanie włókien niewłaściwie wykonanego pokrowca mogą niestety zmylić czujność nawet najlepszych monitorów oddechu.
Brakuje na naszym rynku rzetelnie wykonanych testów materaców z monitorami oddechu. Testów dających Rodzicom pewność właściwego doboru. Jedne z pierwszych, to testy wykonane przez producenta materaców Hevea Disney Baby i dystrybutora monitorów Babysense. Te DWA produkty z całą pewnością gwarantują Zdrowy i Bezpieczny Sen. Testy materacy Hevea Disney Baby oraz monitora Babysense potwierdziły ich prawidłowe współdziałanie w środowisku łóżeczka dziecięcego. Materace Hevea baby dostępne są w wielu dobrych sklepach dziecięcych na terenie całego kraju a także w internecie m.in. na imaterac .