powrót na blog

Kupujemy lokalnie

Czy zwracacie uwagę na producenta kupowanych przez Was przedmiotów? Może kraj pochodzenia ma dla Was znaczenie? Czy staracie się kupować lokalnie? Kupujemy lokalnie, to się nam opłaca.

Kupujemy lokalnie. Współczesny patriotyzm gospodarczy

Trend do zakupów lokalnych zawdzięczamy w dużej mierze pandemii. To właśnie ona w sposób wyraźny uświadomiła nam, że od naszych decyzji zakupowych zależy los naszych sąsiadów, walczących o utrzymanie biznesów w czasie kolejnych lockdownów. Dzięki pandemii wzrosło znaczenie lokalnej tożsamości. Silniej identyfikujemy się z miejscem, w którym mieszkamy, chętniej wybieramy lokalnych producentów i doceniamy ich wpływ na społeczność. Uzmysłowiliśmy sobie, że to dzięki płaconym przez nich podatkom pięknieje nasza okolica, ulice są czyste i powstają nowe przedszkola czy kanalizacja. Lokalni przedsiębiorcy dają pracę naszym znajomym, a zaopatrując się u lokalnych dostawców budują łańcuch wzajemnej współpracy z korzyścią dla lokalności i dla klientów. Nie bez znaczenia jest też ograniczenie śladu węglowego. Skraca się droga produktu do nabywcy, kupowanie lokalnie jest zatem korzystne dla środowiska.

Kupuj Polskie - kupujemy lokalnie

Polskie czyli dobre. Moda na lokalne zakupy

Wraz ze wzrostem świadomości konsumenckiej nastąpiło coś w rodzaju zmęczenia globalizacją i słuszna moda na kupowanie polskich produktów. Szczególnie, że polskie coraz częściej znaczy – bardzo dobre. W czasach dostępności dóbr z całego świata, a zwłaszcza zalewu chińską tandetą polscy producenci muszą postawić na jakość. Polska marka kojarzy się z zaufaniem, a kupowanie polskich produktów jest formą patriotyzmu, jakkolwiek patetycznie to nie zabrzmi. To najbardziej właściwa forma patriotyzmu na czas pokoju, dbałość o Polskę lokalną i o współobywateli, troska o dobro wspólne i o środowisko, w którym przyszło nam żyć.

Z panującej obecnie tendencji do kupowania produktów lokalnych i wybierania polskich marek znakomicie zdają sobie sprawę światowe korporacje. Dlatego rozpoznanie polskich produktów staje się coraz trudniejsze. Pierwszym krokiem do sprawdzenia pochodzenia towaru jest rzecz jasna kod kreskowy. Jeżeli z przodu znajdują się cyfry 590, oznacza to, że towar jest dystrybuowany przez firmę zarejestrowaną w Polsce, wyprodukowany w Polsce lub poza jej granicami. Ta informacja nie daje nam jednak pewności, że towar zrobiono w Polsce, potrzebna jest dalsza weryfikacja. Jeżeli zależy nam na kupnie towaru wytworzonego w Polsce, sprawdzić należy dane teleadresowe firmy i poszukać na opakowaniu informacji o miejscu produkcji.

Wielu producentów z dumą podkreśla fakt, że ich produkty powstały w Polsce, przez odpowiednią adnotację czy znak graficzny. Jest oczywistym, że nie wszystkie towary czy półprodukty są dostępne w Polsce, dotyczy to szczególnie żywności. Ale, przynajmniej w przypadku żywności, oznaczenie – Produkt polski – oznacza, że wyprodukowano go z krajowych surowców rolnych. Dopuszcza się obecność do 25% składników pochodzenia obcego.

Aplikacje pomagają jak mogą

Świadomym nabywcom sprawdzenie pochodzenia produktu ułatwiają też aplikacje na telefon. Jest „Pola”, stworzona przez Klub Jagielloński bezpłatna aplikacja, dzięki której poznasz producenta danego produktu po zeskanowaniu kodu kreskowego. Jest też „WspieramRynek.Pl”. Po zeskanowaniu kodu kreskowego dowiesz się, w jakim kraju towar został wyprodukowany. Aplikacje podpowie kto jest producentem i czy kapitał znajduje się w polskich rękach. Kolor zielony oznacza, że kupując dany towar wspierasz polski rynek. Jeżeli pojawi się kolor żółty lub czerwony, oznacza to, że warto poszukać innej marki. Lista alternatywnych marek wyświetla się na dole ekranu. Warto też zainstalować aplikację „Polskie Marki”, do której wystarczy wpisać nazwę produktu czy firmy i zobaczymy wszystkie potrzebne informacje.

Hevea wspiera polskich wytwórców, kupując dzianiny i dodatki w polskich fabrykach. Pianki materacowe kupujemy u polskich dystrybutorów oraz producentów. Wspieramy polskich artystów, zamawiając u nich autorskie wzory, obecne na naszych pościelach czy pokrowcach psich legowisk. Świadomie wybieramy dostawców i są to oczywiście rodzimi dostawcy.

Kupujmy lokalnie, bo to właśnie dzięki naszym wyborom podatki, płacone przez polskich przedsiębiorców, zostają w kraju i zmieniają go dla nas na lepsze. Dzięki naszym wyborom pracę mają nasi sąsiedzi. Nasz wybór ma znaczenie