powrót na blog

Materac dla przedszkolaka – dylematy rodziców

Kiedy mały człowiek dorasta i opuszcza niemowlęce łóżeczko, rodzice stają przed problemem co dalej. Jaki materac dla przedszkolaka – dylematy rodziców, które pomożemy rozwiązać poniżej. Zróbcie sobie małą kawę albo herbatę i zapraszamy do lektury.

Materac Hevea dla przedszkolaka

Materac dla przedszkolaka – dylematy rodziców. Pomocnik od hevea

Rodzicie po raz pierwszy stają przed takim dylematem gdy maluch ma 2-4 lata i wyrasta z łóżeczka szczebelkowego. Wtedy polecamy rozmiar 160/70 do 160/90 jako przejściowy na 3-5 lat. W wieku 7 lat często decydują się na dziecięce łóżko z materacem, rozmiarem dopasowane do wzrostu i intensywnego rozwoju przeciętnego siedmiolatka, bo jest to dobry wiek na kolejne zmiany. Takie łóżko powinno być dla dziecka jego własną, bezpieczną przystanią, jego strefą komfortu. Pozwólmy mu wybrać kształt i kolor, czy to będzie rakieta, samochód wyścigowy czy łóżko księżniczki z różowym baldachimem. My, dorośli, zadbajmy o to, co w łóżku najważniejsze – o właściwy materac. Materac, który zagwarantuje naszemu przedszkolakowi optymalne warunki do snu i wypoczynku.

Pamiętajmy, że wiek przedszkolny to okres dynamicznego wzrostu malucha, przeciętnie od 90 cm w wieku 3 lat do 130 cm w wieku lat 6-ciu. Warto wybrać materac odpowiednio większego rozmiaru, długi przynajmniej na 160 cm, żeby posłużył aż do osiągnięcia przez dziecko wieku szkolnego. Weźmy też pod uwagę, że przedszkolaki mają nieprzebrane zasoby energii. Często mają potrzebę snu, albo po prostu wyciszenia się w ciągu dnia. Zatem wybrany przez nas materac musi być na tyle wygodny, żeby dziecko zregenerowało siły w stosunkowo krótkim czasie. Nie może być zbyt miękki, bo nie służy to kręgosłupowi w fazie wzrostu, nie może być też zbyt twardy, bo nasze dziecko zwyczajnie go nie polubi.

Dobrze, żeby materac wykonany był z materiałów niealergizujących i takich, które zapobiegają rozwojowi roztoczy. Taki materac powinien też być łatwy w utrzymaniu higieny. Przydaje się tu pokrowiec, prosty do zdejmowania dzięki zastosowaniu długiego suwaka, okalającego materac z trzech stron. Co ważne, jest on wykonany z tkaniny, którą można prać w temperaturze 60°C.

Podsumowanie. Co wybrać?

Bardzo chętnie kupowanym materacem, posiadającym wszystkie te zalety, jest materac HEVEA JUNIOR, albo dwustronny materac HEVEA SNUDO, w którym jedna strona przeznaczona jest dla dzieci młodszych, druga dla starszych. Ważne jest dobranie rozmiaru łóżeczka i materaca do potrzeba dziecka i do powierzchni pokoju. W tej grupie wiekowej mam aż 12 rozmiarów. Dopytajcie o szczegóły. Warto pamiętać, że zakup łóżeczka o niestandardowych wymiarach wiąże się z wyższymi kosztami stelaża i materaca. Czym się kierować przy wyborze materaca – na to pytanie szukajcie odpowiedzi w naszych poradnikach i na blogu.