powrót na blog

Sen Twojego dziecka

Często Nie jesteście pewni, ile godzin snu potrzebuje dziecko. Sen Twojego dziecka to nie tylko czas spędzony w łóżku. Na jego komfort wpływa kilka czynników.

Sen Twojego dziecka. Jak zadbać o zdrowy sen

Rodzicie zwykle zdają sobie sprawę, że dzieci potrzebują więcej snu niż większość dorosłych, ale nie są świadomi, ile konkretnie godzin powinno być przespanych przez pociechę. Twoje dzieci w wieku szkolnym powinny przesypiać odpowiednio: 6-13-latki od 9 do 11 godzin, a starsze dzieci 14-17-latki nieco mniej od 8 do 10 godzin w ciągu doby.

Sen Twojego Dziecka

Jak często stosujesz karę: „idź do swojego pokoju” albo do młodszych dzieci „marsz do łóżka”. Wasze dziecko zaczyna myśleć o pójściu do łóżka jako o rzeczy, która jest stosowana za karę. Tymczasem pokój dziecka powinien być jego strefą relaksu. Ten częsty błąd rodziców powoduje zwykle opór małego dziecka przed pójściem do pokoju i położeniem się do łóżka.

Pamiętaj aby zadbać o to, by łóżko, w którym dziecko śpi, było wygodne. Właściwie dobierz rozmiary, zbyt małe łóżko powoduje bolesne obicia o barierki czy krawędzie podczas zmiany pozycji w czasie snu. Dobrze dobrany materac w stosunku do grupy wiekowej i ulubiona poduszka naprawdę czynią cuda i pozwalają dziecku na komfortowy odpoczynek. 

Zwana hormonem snu melatonina jest motorem napędowym cyklów snu i czuwania. Kiedy poziom melatoniny jest najwyższy, dziecko jest śpiące i gotowa do snu. Badania amerykańskich naukowców potwierdziły, że niebieskie światło z ekranu telewizora, smartfona lub monitora komputera może zakłócać wydzielanie tego ważnego hormonu. Warto ustalić z dzieckiem, że co najmniej 30 minut przed godziną układania się do snu odchodzimy od telewizora i wyłączamy laptopa, odkładamy telefon. Sypialnię ogłoś jako strefę bez ekranu lub przynajmniej postaraj się żeby wszystkie ekrany są ciemne przed snem.

Kolorowych snów dla Waszych dzieci i także dla Was.