powrót na blog

Temperatura w Twojej sypialni

Temperatura w Twojej sypialni ma spory wpływ na nasze samopoczucie i wypoczynek. Komfortowy sen to nie tylko przytulna przestrzeń, wygodny materac oraz dobrej jakości pościel, zapewniająca właściwą cyrkulację powietrza.

Temperatura w Twojej sypialni. Zadbaj o właściwe warunki do spania

Oczywiście, wszystkie wspomniane wyżej czynniki wpływają na jakość wypoczynku, a odpowiednio dobrany materac piankowy lub lateksowy, dostępny w ofercie Hevea jest kluczowy, jednak nie możemy zapominać o odpowiedniej temperaturze w sypialni. Właściwa temperatura w sypialni, czyli jaka?
Nie mamy dobrych wieści dla osób, które uwielbiają zasypiać w nagrzanych pomieszczeniach. Specjaliści sugerują bowiem, iż najbardziej optymalna temperatura do spania nie powinna przekroczyć 19ºC. Zasada ta dotyczy nie tylko dorosłych, będzie odpowiednia również dla dzieci.
Jak wiadomo, każdy z nas odczuwa ciepło i zimno w indywidualny sposób, jednak jeśli chodzi o regenerujący sen, znacznie bardziej sprzyjające są niższe temperatury. Przykładem niech będzie upalna, letnia noc… większość osób ma wówczas ogromne problemy z zaśnięciem, a sam wypoczynek skutkuje rozbiciem i brakiem koncentracji w ciągu dnia.
Co ważne, wraz z wiekiem zapotrzebowanie cieplne ulega zmianie, dlatego osoby starsze powinny zasypiać w temperaturze ok 21ºC.

odpowiednia temperatura w Twojej sypialni

Dlaczego temperatura ma znaczenie? Wysoka temperatura w sypialni uaktywnia naturalne mechanizmy termoregulacyjne, w wyniku których naczynia krwionośne rozszerzają się, krążenie krwi przyspiesza, a ciało zaczyna pokrywać się potem, mającym obniżyć temperaturę naszego organizmu. Jak wiadomo, w trakcie snu zachodzą liczne procesy regeneracyjne, a ciało wyłączając niektóre funkcje narządów, naturalnie spowalnia i obniża swoją temperaturę. Właśnie dlatego również temperatura w sypialni powinna pójść nieco w dół.
Natomiast zbyt niska temperatura może być przyczyną poważnych problemów zdrowotnych, takich jak przeziębienie, a nawet zapalenie płuc, czy oskrzeli.

Najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest dokładne wywietrzenie sypialni przed snem, zadbanie o odpowiednią wentylację oraz wilgotność powietrza. Działania te dostarczą odpowiednią ilość tlenu oraz wspomogą procesy regeneracyjne naszego organizmu.