powrót na blog

Materac dla średniaka

Gdy dziecko wkracza w wiek przedszkolny, nadchodzi czas wymiany łóżeczka, a co za tym idzie – materaca. Jaki podkład wybrać dla małego dziecka? Jaki materac dla średniaka. Dlaczego należy zwracać szczególną uwagę na delikatny kręgosłup malucha ?

Materac dla średniaka. Dziecko w wieku 2 +

materac dla średniaka

Szybki rozwój
Kręgosłup porównać można do stelaża dla całego ciała. U dwulatka intensywnie kształtują się krzywizny anatomiczne tej części układu kostnego. Przedszkolaki dynamicznie rosną i stale przybierają na masie. Odpowiednie wsparcie sylwetki podczas snu jest niezwykle istotne, ponieważ pomaga w utrzymywaniu właściwej postawy na co dzień, a także zmniejsza prawdopodobieństwo powstania patologicznych skrzywień kręgosłupa w późniejszym czasie.

Mądry wybór
Dobrze dobrany materac powinien posłużyć dziecku przez co najmniej kilka lat, dlatego nie warto kupować podkładu idealnie dopasowanego do aktualnych wymiarów pociechy, lecz zdecydować się na materac większy – z tzw. „zapasem”. Dla dziecka w wieku około dwóch lat oczywiście świetnie sprawdzi się podkład o wymiarach 70-90 cm x 160 cm. Kolejny ważny aspekt to wysokość materaca. Nacisk, jaki ciało wywiera na tę stosunkowo miękką konstrukcję, musi zostać zrównoważony, dlatego minimalna wysokość podkładu dla średniaka to 10 cm.

Jaki wkład?
Nowoczesne materace lateksowe, piankowe (z pianki wysokoelastycznej) oraz takie z dodatkiem lateksu doskonale zdadzą egzamin w sypialni malucha. Stanowią stabilną podporę dla kręgosłupa, i co najważniejsze nie zaburzają profilowania sylwetki, sprzyjają zachowaniu prawidłowej postawy oraz także dostosowują się do kształtu ciała. Co ważne – nie są one zbyt miękkie (jak podkłady ze zwykłej, tradycyjnej pianki), dlatego nie powodują „zapadania się” w łóżeczku. Niektóre materace posiadają dwie strony o różnych stopniach twardości (twarda strona dla młodszych pociech, a średnio-twarda dla dzieci starszych).

Warto pamiętać!
Perfekcyjny materac może poszczycić się także kilkoma dodatkowymi zaletami. Ma właściwości antyalergiczne oraz antybakteryjne, a dołączony pokrowiec łatwo zdjąć i wyczyścić (uprać). Godne polecenia podkłady dla średniaków to np. piankowy Hevea SnuDo, lateksowy Junior Max lub materac z lateksem Bio Bamboo Junior.

Podkład w odpowiednim rozmiarze, zawierający wypełnienie z wysokiej klasy materiałów, to absolutna podstawa. Pozwoli on na swobodny i komfortowy sen malucha oraz wesprze jego rosnący kręgosłup.