powrót na blog

Dlaczego boli nas kręgosłup

Bóle pleców i kręgosłupa dotykają coraz większą ilość osób. Składa się na to mnóstwo przyczyn, począwszy od kwestii typowo zdrowotnych, jak niewyleczone wady kręgosłupa, aż po dolegliwości, które wymagają od nas jedynie zmiany przyzwyczajeń, poziomu aktywności, czy jakości snu. Czy zatem wiemy dlaczego boli nas kręgosłup?

Dlaczego boli nas kręgosłup? Rano lub wieczorem

Najczęstsze przyczyny bólu kręgosłupa

kręgosłup

Jeśli ból kręgosłupa jest bardzo bolesny oraz niezbędne jest stałe przyjmowanie tabletek, umożliwiających normalne, codzienne funkcjonowanie, należy koniecznie udać się do lekarza specjalisty, który wybierze właściwą terapię. Często jednak dolegliwości bólowe pojawiają się w sytuacjach nie związanych ze zdrowiem, aczkolwiek zlekceważenie sygnałów ostrzegawczych wysyłanych przez organizm, może mieć poważne konsekwencje w przyszłości. Zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.

Zła pozycja podczas snu

Nierzadko pozycja, w której śpimy generuje różnego rodzaju dolegliwości. Jedną z nich jest ból w okolicy lędźwiowej, ból pleców, karku, czy drętwienie kończyn. Najbardziej zalecaną jest pozycja na plecach, która odciąża kręgosłup i pozwala na zdrowy, rozluźniający sen.

Nieodpowiedni materac

Nie wszyscy wiedzą, że materac to kluczowa kwestia jeśli chodzi o komfort snu. Źle dobrany przyczynia się do licznych dysfunkcji organizmu. Materac do sypialni powinien mieć odpowiedni stopień twardości, wielkość i być podporą dla całego ciała.


Przykładem może być materac piankowy lub lateksowy firmy Hevea. Obydwa rodzaje wykonane są z wysokiej jakości materiałów, co poświadczają liczne atesty. Znakomicie dopasowują się do sylwetki, absorbują i pochłaniają ciepło ciała. Niwelują bóle mięśniowe i bóle kręgosłupa oraz zapewniają zdrowy i wygodny sen.

Brak aktywności fizycznej

Siedzący tryb życia, wielogodzinna praca przy komputerze i brak wystarczającej dawki ruchu to czynniki, które przekładają się na częste bóle kręgosłupa. Odczuwamy to zwłaszcza w odcinku lędźwiowym. Warto zadbać o tę sferę życia. Przynajmniej trzy razy w tygodniu poświęcić godzinę na ulubioną aktywność fizyczną, oczywiście to co lubicie. Może to być np. fitness, basen, trening na siłowni lub długi spacer. Taka zmiana z pewnością szybko przyniesie satysfakcjonujące efekty, nie tylko zdrowotne, ale i wizualne.