powrót na blog

Materac dla osób z nadwagą

Nadwaga i otyłość to problemy dotykające spory odsetek społeczeństwa – zarówno ludzi młodszych, jak i starszych. Materac dla osób z nadwagą musi przede wszystkim stabilnie podtrzymywać ciało oraz wspierać stawy. Na jakie właściwości materaca należy zwrócić szczególną uwagę?

Materac dla osób z nadwagą. Jaki i dlaczego?

Wybierajcie materace umiarkowanie twarde. Twarde materace z reguły nie są wystarczająco sprężyste dla osób z nadwagą lub otyłością. Duży nacisk wywierany przez Wasze ciało nie zostaje odpowiednio zrównoważony, ponieważ twardemu materacowi brak plastyczności. Konsekwencją nocy przespanej na takim materacu jest ból kręgosłupa – elementy kostne szkieletu nie mogą „odpocząć” w kontakcie ze sztywną powierzchnią. Całkowicie miękkie materace również nie są wskazane, bo bezwiednie sugina pod naporem Waszej sylwetki. Warto zdecydować się na materac o twardości pośredniej (np. H2). 

materac dla osób z nadwagą

Szukajcie wkładu materaca o dużej gęstości. Gęstość materaca to parametr określający masę materiału (np. pianki) w odniesieniu do jednostki objętości, wyraża się ją w kg/m3. Ogólnie – im większa gęstość materaca, tym większa jego wytrzymałość na nacisk. Nadprogramowe kilogramy muszą znaleźć mocne i stabilne oparcie w materacu, więc jego podstawowe wypełnienie powinno mieć dużą gęstość. Z tego powodu preferujemy lateks (pianka wysoko elastyczna to nieco lżejsze tworzywo).

Elastyczny i solidny stelaż

Absolutnie nie wolno zapomnieć o dobrze dobranym stelażu, który stanowi swego rodzaju szkielet i podporę dla materaca. Znakomicie sprawdzi się stelaż z desek odpornych na złamania (np. wykonanych z drewna bukowego), dzięki czemu cała konstrukcja będzie bardziej elastyczna i mniej podatna na uszkodzenia. Niezłym pomysłem będzie również nabycie stelaża z dodatkowymi wzmocnieniami.

W ofercie marki Hevea polecane produkty dla użytkowników z dodatkowymi kilogramami to np:. Comfort Body MAX, Topper nawierzchniowy Visco.