powrót na blog

Zero Waste

Ograniczenie odpadów i przygotowanie ich do ponownego wykorzystania to dzisiaj absolutna konieczność. Liczne są projekty i organizacje promujące Zero Waste na całym świecie. Bezśmieciowe życie nie jest możliwe od dzisiaj, zaraz. Można jednak do niego dążyć. Małymi krokami.

Zero Waste. Projekt w ramach marki Hevea

Zero waste,  czyli w znaczeniu dosłownym „brak śmieci” lub „brak marnowania”, to świadomie wybrany styl życia, zgodnie z którym człowiek lub organizacja stara się generować jak najmniej odpadów. Tym samym możliwie minimalnie przyczyniać się do zanieczyszczania środowiska.

Bezśmieciowe życie i funkcjonowanie organizacji (takich jak marka HEVEA) sprowadza się w praktyce do konsekwentnego, codziennego realizowania kilku podstawowych zasad, tak zwanych pięciu 5R.

zero waste - zero odpadów - czyste powietrze
  1. Refuse (odmawiaj) – oznacza brak zgody na przesyłanie a także pobieranie, czy w końcu drukowanie zbędnych dokumentów, ulotek reklamowych, niepotrzebnych nam katalogów czy wizytówek. Marka Hevea od kilku lat generuje faktury wyłącznie w formie elektronicznej. Od 2017 roku nasze katalogi dostępne są w formie plików pdf. Wszystkie wizytówki z telefonami i adresami znajdują się w wyszukiwarkach oraz w formie nadruku na taśmach pakowych (stosowanych na przesyłkach). Nie mamy zatem konieczności drukowania wizytówek papierowych lub tych z tworzywa. Większość wszywek w materacach posiada kod QR, który natychmiast przekieruje Was na nasze witryny internetowe z poradami. W materacu znajdziecie tylko wymagane prawem dokumenty. Gwarancja i odstąpienie od umowy na jednej kartce papieru o możliwe najmniejszej gramaturze.
  2. Reduce (ograniczaj) – kupujcie tylko przedmioty niezbędne, możliwie najlepszej jakości i takie, które w ramach dostępnego serwisu możesz poddać naprawie. Nie otaczaj się zbędnymi Ci do funkcjonowania bublami. W ramach tego punktu marka Hevea od lat produkuje materace o jakości pozwalającej na długie funkcjonowanie. Nawet po zakończeniu okresu rękojmi i gwarancji (w niektórych produktach wydłużonej do 10 lat). Oferujemy pokrowce na wymianę do wszystkich naszych materaców, nawet tych produkowanych w latach 2007 i 2008.

Projekt Zero Waste cz. II

  1. Reuse (używaj ponownie) – czyli nie stosuj rozwiązań jednorazowych. Od lat stosujemy przeróbki materaców produktów poekspozycjnych na mniejsze rozmiary. Są one na ogół uszkodzone bądź ubrudzone na brzegach, w narożnikach. Przerabiamy je na mniejsze rozmiary w ramach możliwości technologicznych i sprzedajemy w odpowiednim rabatem. Oczywiście produkt jest zaopatrzony w rzetelną i pełną informację na klienta. Sprzedaż następuje w ramach outletu hevea. Oferujemy także usługę przeróbki naszych produktów z półek sklepowych lub magazynowych. O ile zapragniecie materac lub prześcieradło o innym rozmiarze to oczywiście wykonamy to dla Was.
  2. Recycle (segreguj i przetwarzaj) i Rot (kompostuj) – segreguj śmieci i kompostuj odpady organiczne. Od 2017 roku stosujemy selekcję odpadów. Od 2 lat współpracujemy z Organizacją Odzysku Opakowań Eko Cykl. Co roku zmniejszamy wolumen stosowanych opakowań z folii (tzw. oryginału pe). W 2018 wprowadziliśmy opakowania kartonowe do tekstyliów co zastąpiło do końca 2019 roku niemal 500 kg folii pe. Jest ona obecnie stosowana do opakowań wewnętrznych a jej grubość systematycznie zmniejszamy. Folia jest bez nadruku, może być dowolnie wykorzystana po jej dostarczeniu do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów. Opakowania zewnętrzne od 2016 roku wykonujemy wyłącznie z folii recyclingowej